Dzirkstele.lv ARHĪVS

Tukšos dzērienu iepakojumus šobrīd uzkrāt nevajag

Dzirkstele.lv

2021. gada 18. decembris 18:16

122
Tukšos dzērienu iepakojumus šobrīd uzkrāt nevajag

Tuvojoties depozīta sistēmas darbības sākumam 2022. gada 1. februārī, depozīta sistēmas ieviesējs Latvijā SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” atgādina iedzīvotājiem, ka tukšos dzērienu iepakojumus šobrīd uzkrāt nevajag, jo depozīta sistēmā varēs nodot tikai tos iepakojumus, kas iegādāti no nākamā gada 1. februāra un ir marķēti ar Latvijas depozīta zīmi.

Dzērienu iepakojumus, kas šobrīd atrodas veikalu plauktos, nodot depozīta sistēmā nevarēs, taču tos var nodot esošajos atkritumu šķirošanas konteineros,” uzsver “Depozīta Iepakojuma Operatora” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis. Plašāka informācija par gaidāmo depozīta sistēmu un iepakojumu nodošanas kārtību atrodama www.depozitapunkts.lv.

Kādus iepakojumus varēs nodot depozīta sistēmā no 01.02.2022.?

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie, visa veida alus un citi alkoholiskie (līdz 6%) dzērieni, bet pats iepakojums ir marķēts ar Latvijas depozīta zīmi.

Nodotais iepakojums tiks pieņemts tikai tādā gadījumā, ja tas būs iztukšots un nesaplacināts, savukārt uz iepakojuma etiķetes atradīsies un būs skaidri nolasāma depozīta zīme un svītrkods.

Svarīgi piebilst, ka šobrīd veikalos nopērkamos dzērienu iepakojumus uzkrāt nav nepieciešams, jo tos depozīta sistēmā nodot nevarēs – ar depozīta zīmi marķēti un sistēmā nododami iepakojumi veikalu plauktos parādīsies tikai no 2022. gada 1. februāra!

Kā atpazīt depozīta iepakojumu?

Visi depozīta iepakojumi būs marķēti ar Latvijas depozīta zīmi, kas apzīmēs konkrētā iepakojuma piederību depozīta sistēmai, kā arī norādīs uz faktu, ka par šo iepakojumu ir iemaksāta depozīta maksa. Depozīta zīme apzīmē divu veidu iepakojumus – vienreiz lietojamo un atkārtoti uzpildāmo (AU) iepakojumu.

Nodotie vienreiz lietojamie iepakojumi tiks uzskaitīti un sagatavoti pārstrādei, savukārt atkārtoti uzpildāmie (AU) iepakojumi tiks nogādāti atpakaļ pie ražotājiem, kas šos iepakojumus izmazgās, atkārtoti uzpildīs un laidīs atpakaļ tirgū.

Iepakojumus, kas iegādāti citās valstīs, Latvijā nodot nevarēs

Katrai valstij ir sava neatkarīga depozīta sistēma, kas balstās uz šīs valsts likumdošanu un izstrādātajiem normatīvajiem aktiem. Arī Latvijas depozīta sistēmai ir izstrādāti specifiski darbības nosacījumi un īpaša depozīta zīme.

Tāpat katras valsts depozīta sistēmai ir savs finansiālais pamats. Tā, piemēram, Latvijas depozīta sistēmas ietvaros dzērienu ražotāji iemaksā depozīta sistēmas dalības maksu par katra tirgū laisto depozīta iepakojumu, un šīs ražotāju iemaksas veido būtisku daļu no visa depozīta sistēmas finansējuma, kas uztur sistēmas darbību. Ražotāju veiktais maksājums tāpat iezīmē kādu ļoti svarīgu nosacījumu – depozīta maksas aprite var notikt tikai valsts robežās, tātad citās valstīs iegādātus depozīta iepakojumus nodot Latvijā nevarēs.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.